< ZPĚT na seznam nahrávek

02. Sestry u dopravní nehody (nahrávka volání na linku 155)Situace

Nahrávky volání na 155 Druhá nahrávka nás přenáší na místo dopravní nehody mezi Brodem a Lhotou.

Průběh hovoru

Dívka na tísňové lince záchranné služby oznamuje autonehodu. Jak víme již z minulé nahrávky, operátorka se nejdříve dotazuje na místo události. V tomto případě je volající slečna schopna poměrně obstojně místo určit, výjimkou však nejsou situace, kdy oznamovatel dopravní nehody zjistí, že vlastně vůbec neví, kde se nachází.

Prakticky po celou dobu trvání hovoru do něj vstupuju třetí strana - sestra volající, která sice chce pro pacientku udělat to nejlepší, ale ... Hovor se tak poměrně prodlužuje, ale zrovna u této nehody to naštěstí nemá vážné následky. Všimněte si, jak se operátorka snaží s třetí stranou vypořádat (odpovídá, úkoluje a zjišťuje, zda není přímým účastníkem nehody).

Nelze zapomenout na bezpečnost svědků nehody - operátorka je vyzývá k rozblikání warningů a nasazení reflexních vest (v tomto případě jsou naprosto nevhodně umístěné v kufru).

Následuje zjištění toho, co se stalo, kolik osob je na místě zraněných, jaká je situace. Vzhledem k tomu, že zraněná paní je v autě zaklíněná, ale reaguje (stěžuje si, že ji bolí na prsou) a dýchá, tak je v tomto případě nejlepší první pomocí sledování stavu jejího vědomí a zajištění tepla přikrytím a vhodným použitím termoizolační fólie (je v nových lékarničkách). V případě masivního krvácení by jeho zástava měla prioritu (takové se však na hlavě bežně nevyskytuje).

Základní postup při dopravní nehodě

U dopravních nehod platí minimálně dvojnásobně, že bezpečnost je na prvním místě. Mějte na paměti, že se zastavuje ve vzdálenosti minimálně 50 m od dopravní nehody (lépe za ní po směru jízdy - při vyndavání lékárničky a trojúhelníku z kufru nebudete takříkajíc na ráně, ale ne vždy to je možné - vždy jednáme dle situace s maximálním ohledem na vlastní bezpečnost), rozblikají se warningy (všechny blinkry), vypnete motor a vyjmete klíčky, vezmete si na sebe vestu, mobil s sebou, vystoupíte pouze v případě, že to je bezpečné (i stranou u spolujezdce), vezmete trojúhleník a lékárničku, jdete trojúhleníkem označit místo nehody min. 50 m před ní (na dálnici 100 m, v obci a na nepřehledných úsecích dle okolností), popř. min. 50 m před Vaše auto zastavené před dopravní nehodou. Nedodržení těchto postupů bohužel mívá tragické následky.

Poté je na místě neštěstí nutné vypnout motor havarovaných vozidel a zajistit je proti pohybu. Následně se lze řídit postupem pro události s větším počtem postižených (rychlá obhlídka zraněných s provedením život zachraňujících úkonů - zástava masivního krvácení a uvolnění dýchacích cest u nedýchajících), poté přivoláváme pomoc na lince 155 (v zahraničí či bez signálu 112) a dle instrukcí operátorky se věnujeme dalšímu poskytování první pomoci (tj. minimálně zajištění tepla - viz omyl 12).

Přehrání a stažení nahrávky

Zde si můžete nahrávku pustit, nejdříve je však nutné vyjádřit souhlas s licenčními podmínkami.
Souhlasím s licenčními podmínkami.


Diskuze

Autor

Autorem této simulované nahrávky je IFMSA CZ. Kontaktní osobu naleznete v části kontakt.
Za spolupráci velice děkujeme MUDr. Ondřejovi Fraňkovi (autor stránek http://zachrannasluzba.cz).zveřejnil: Jan Špičák, 10. dubna 2011