< ZPĚT na seznam nahrávek

03. Popálené miminko (nahrávka volání na linku 155)Situace

Nahrávky volání na 155 Ve třetí nahrávce se na tísňovou linku záchranné služby obrací maminka dvouleté holčičky, která se právě popálila horkým čajem.

Průběh hovoru a první pomoc

Maminka klidně a rozvážně informuje o popálení svého dítěte horkým čajem. Nejdříve se operátorka dotazuje, jak jsme již zvyklí, na místo, kde se neštěstí stalo. Všimněte si, že v této nahrávce nepadá otázka na stav vědomí holčičky, jelikož ta zřetelně pláče (tzn. je při vědomí a dýchá). Poté operátorka zjišťuje zdroj popálení, věk dítěte a vzhled popálených míst (může být rozhodující pro vyslání lékaře).

Součástí hovoru jsou i instrukce pro maminku, jak má holčicce pomoci. V tomto se jedná pouze o postižení periferie, kterou je i u takto malého dítěte možné chladit. Pozor! Naopak se je potřeba vyvarovat chlazení např. hrduníku či zad, při kterém by hrozilo podchlazení postiženého. Přečtěte si více informací o poskytování první pomoci při popáleninách.

Rádi bychom zdůraznili, že i při běžných popáleninách (např. horký hrnec apod.) je potřebe dodržet dostatečnou dobu chlazení (udává se 20 minut). Při obětování těchto minut a časném zahájení chlazení se popálenina může obejít zcela bez následků, což o krátkém a obvyklém chlazení studenou vodou říci nelze.

Přehrání a stažení nahrávky

Zde si můžete nahrávku pustit, nejdříve je však nutné vyjádřit souhlas s licenčními podmínkami.
Souhlasím s licenčními podmínkami.


Diskuze

Autor

Autorem této simulované nahrávky je IFMSA CZ. Kontaktní osobu naleznete v části kontakt.
Za spolupráci velice děkujeme MUDr. Ondřejovi Fraňkovi (autor stránek http://zachrannasluzba.cz).zveřejnil: Jan Špičák, 12. července 2011