
O projektu První pomoc
Konkrétně u projektu První pomoc je naše nabídka v partnerství následující:
1. Základní idea projektu
2. Obsah projektu
Studenti všech lékařských fakult v ČR dobrovolně navštěvují střední školy, prakticky a teoreticky učí studenty správně poskytnout první pomoc, zejména neodkladnou resuscitaci. Všichni naši lektoři (studenti LF) budou řádně proškoleni od Vzdělávacího centra Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy – ÚSZS.
Součástí projektu bude server ppomoc.cz, který bude sloužit k propagaci projektu a informování široké laické veřejnosti o správných postupech poskytování první pomoci. Na stránkách tohoto serveru umístíme řadu výukových materiálů. Zároveň, pokud to bude logicky možné, kapitoly doplníme o možnosti prevence daného problému.
3. Zúčastněné fakulty
4. Odůvodnění projektu
Představujeme zcela novou koncepci projektu výuky první pomoci, který garantuje kvalitu díky proškolení jeho lektorů (studentů všech lékařských fakult v České republice) Vzdělávacím centrem Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy.
S projektem má IFMSA CZ již lokální zkušenosti, např. na 2. lékařské fakultě bylo za akademický rok 2008/2009 za pomoci 41 lektorů proškoleno přes 900 dětí na středních školách.
Lokální projekt se setkával s pozitivními ohlasy ze strany středních škol i jejich studentů, proto přistupujeme k jeho koordinaci na národní úrovni.
5. Cíle
6. Cílové skupiny
Studenti středních škol v odhadovaném počtu šesti tisíc za kalendářní rok 2010.
Návštěvníci stránek serveru ppomoc.cz v řádu desítek tisíc za rok.
Proškolení studenti lékařských fakult (budoucí lékaři) v počtu cca přes jedno sto.
7. Metody a způsoby realizace
Je domluvená spolupráce napříč lékařskými fakultami a spolupráce se Vzdělávacím centrem Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy ÚSZS (Alan Ryba, DiS.).
Již proběhla registrace studentů, kteří by měli zájem v projektu působit jako lektoři. Celkem se jich přihlásilo 287. Registrovaní lektoři budou zpracovávat témata z první pomoci na web. V průběhu ledna budeme jednat o zabezpečení financování projektu. Následně proběhne proškolení lektorů (únor až březen) v rozsahu 6 hodin (Praha) + 8 hodin (regionálně – ZZS HMP vyjíždí na příslušné fakulty).
V průběhu měsíce března až prosince 2010 bude probíhat intenzivní výuka na středních školách (s výjimkou prázdnin).
Díky jednotné webové aplikaci budeme mít dokonalý přehled o činnosti lektorů na jednotlivých fakultách a o počtu proškolených dětí.
První rok projektu vyžaduje vyšší vstupní náklady, které budou vynaloženy zejména na kvalitní proškolení lektorů a materiální zabezpečení projektu (resuscitační „anduly“). V dalších letech počítáme s podstatně nižšími náklady, jelikož většina lektorů bude již proškolena.
8. Hodnocení
Nejdůležitějším výstupem z celého projektu bude počet proškolených dětí v rámci České republiky a porovnání jejich znalostí před a po školení. K tomuto účelu využijeme elektronické dotazníky umístěné na stránkách serveru ppomoc.cz.
9. Publikace
Název: | První pomoc |
Osnova: | bude přesně stanovena, ale v zásadě se bude jednat o logicky uspořádané kapitoly z oblasti urgentní medicíny a zvláštní kapitoly, jako např. nejčastější chyby při poskytování první pomoci apod. |
Forma: | odborný text + ilustrace + doprovodné materiály (audiovizuální) |
Forma distribuce: | Internet |
10. Rozpočet
0,55 mil. Kč. Většinu tvoří výdaje za školení lektorů, dále pak za trička pro lektory, grafický design projektu, propagační předměty a resuscitační figuríny.