Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; Page has a deprecated constructor in /var/www/clients/client2/web10/web/inc/class_page.inc on line 10
První pomoc - Polohování postiženého | PPomoc.cz
< ZPĚT na seznam témat

Polohování postiženého - první pomoc


Správná poloha může být pro postiženého život zachraňující a naopak – uvedení do nesprávné polohy může vést při některých náhlých onemocněních k přímému ohrožení života.

ZÁKLADNÍ PRAVIDLO: Pokud nemáme nějaký jasný důvod, proč polohu měnit, PONECHÁME POSTIŽENÉHO v POLOZE, v JAKÉ SE NACHÁZÍ, nebo JAKOU AKTIVNĚ ZAUJÍMÁ. Důvod změny polohy může ovšem být nejen léčebný, ale i preventivní – např. vynesení postiženého z místa, kde je dále ohrožen.


Speciální polohy

Poloha zotavovací, stabilizovaná, ortopnoická, polosedě, protišoková, resuscitační.

Zotavovací („stabilizovaná“) poloha = poloha na boku s hlavou otočenou k podložce. Je vhodná zejména u pacientů s poruchou vědomí a rizikem zvracení (typicky intoxikace léky či alkoholem), kteří spolehlivě a s jistotou dýchají.


Ortopnoická poloha = poloha v sedě (polosedě) je vhodná u pacientů při vědomí s namáhavým dýcháním – dušností.
„Protišoková“ („protikolapsová“) poloha = poloha vleže s podloženýma nohama. Je vhodná u pacientů po kolapsu bez úrazové příčiny (kolaps prostý, přehřátí, alergie apod.). Přes svůj název paradoxně naprosto není vhodná pro pacienty po úrazech, či pro pacienty, u kterých se šok rozvíjí na základě selhání srdce spojeného se špatným dýcháním, a je život ohrožující u pacientů se ztíženým dýcháním a u obézních.


„Resuscitační“ poloha = poloha na zádech se zakloněnou hlavou. Tato poloha je vhodná u pacientů s náhle a nečekaně vzniklým bezvědomím bez ohledu na stav dýchání. Umožňuje nejlepší sledování dýchání a včasné zahájení neodkladné resuscitace, pokud by došlo k poruše nebo zástavě dechu.


MUDr. Ondřej Franěk (c) 2009 - 2010

Informace o příručce

Tato minipříručka je určena pouze pro osobní potřebu.

Tuto příručku je možné objednat i v tištěné verzi.
Bližší informace naleznete na stránce zachrannasluzba.cz.