
Polohování postiženého - první pomoc
Správná poloha může být pro postiženého život zachraňující a naopak – uvedení do nesprávné polohy může vést při některých náhlých onemocněních k přímému ohrožení života.
ZÁKLADNÍ PRAVIDLO: Pokud nemáme nějaký jasný důvod, proč polohu měnit, PONECHÁME POSTIŽENÉHO v POLOZE, v JAKÉ SE NACHÁZÍ, nebo JAKOU AKTIVNĚ ZAUJÍMÁ. Důvod změny polohy může ovšem být nejen léčebný, ale i preventivní – např. vynesení postiženého z místa, kde je dále ohrožen.
Speciální polohy

Zotavovací („stabilizovaná“) poloha = poloha na boku s hlavou otočenou k podložce. Je vhodná zejména u pacientů s poruchou vědomí a rizikem zvracení (typicky intoxikace léky či alkoholem), kteří spolehlivě a s jistotou dýchají.
Ortopnoická poloha = poloha v sedě (polosedě) je vhodná u pacientů při vědomí s namáhavým dýcháním – dušností.
„Protišoková“ („protikolapsová“) poloha = poloha vleže s podloženýma nohama. Je vhodná u pacientů po kolapsu bez úrazové příčiny (kolaps prostý, přehřátí, alergie apod.). Přes svůj název paradoxně naprosto není vhodná pro pacienty po úrazech, či pro pacienty, u kterých se šok rozvíjí na základě selhání srdce spojeného se špatným dýcháním, a je život ohrožující u pacientů se ztíženým dýcháním a u obézních.
„Resuscitační“ poloha = poloha na zádech se zakloněnou hlavou. Tato poloha je vhodná u pacientů s náhle a nečekaně vzniklým bezvědomím bez ohledu na stav dýchání. Umožňuje nejlepší sledování dýchání a včasné zahájení neodkladné resuscitace, pokud by došlo k poruše nebo zástavě dechu.
Informace o příručce
Tato minipříručka je určena pouze pro osobní potřebu.
Tuto příručku je možné objednat i v tištěné verzi.
Bližší informace naleznete na stránce zachrannasluzba.cz.