Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; Page has a deprecated constructor in /var/www/clients/client2/web10/web/inc/class_page.inc on line 10
Infarkt myokardu, resuscitace, TANR - záznam volání na linku 155 | PPomoc.cz
< ZPĚT na seznam nahrávek

4., 5. Infarkt myokardu - oznámení & resuscitace
(nahrávky volání na linku 155)Situace

Nahrávky volání na 155 Tatínek si dvě hodiny stěžuje na bolest na prsou, která neustupuje, a tak požádá syna Petra o přivolání záchranné služby. V druhé nahrávce pak Petr opakovaně volá na operační středisko záchranné služby poté, co tatínek přestal reagovat.

Průběh hovoru a první pomoc

Petr oznamuje tatínkův problém operátorovi, který se, jak již víte z předchozích nahrávek, nejdříve zeptá volajícího na adresu. Následně se operátor zajímá o problém a stav volajícího. Tlaková bolest na hrudi nevěstí nic dobrého. Operátor nabývá podezření na možné postižení srdce v důsledku jeho nedokysličení, které lze v lepším případě zvládnout sprejem, který mívají kardiaci při sobě, v horším případě pak může docházet k úplnému uzávěru cév zásobující samotné srdce kyslíkem a nezvratnému poškození srdeční svaloviny (tzv. infarkt myokardu). Na místě je i otázka na kvalitu dýchání, jelikož v případě poškození levé části srdce není dostatečně "vytlačovaná" krev do velkého oběhu a městná se v plicích, což se projeví obtížným dýcháním (to je dobré si uvědomit - když se špatně dýchá, tak je často primární problém v srdci, nikoliv v plicích). Následují instrukce pro poskytnutí první pomoci - uklidění, nehýbat se, zůstat sedět (pozor! - poloha v leže srdci přitíží), v případě zhoršení stavu znovu volat.

Bohužel ke zhoršení tatínkova stavu skutečně došlo, proto Petr opět volá na tísňovou linku 155. Příchozí hovor tentokrát přijímá jiná operátorka a nejdříve se zorientovává, o jaký případ se jedná - tím si zároveň ověřuje, že je pomoc již na cestě. Petr oznamuje, že se tatínkovi začalo ztěžka dýchat a nyní již vůbec nereaguje. Ve chvíli, kdy víme, že někdo nereaguje, tak nás nejdříve zajímá, zda dýchá (tj. zvedá se mu hrudník) - protože pokud je splněna rovnice NEREAGUJE + NEDÝCHÁ NORMÁLNĚ, pak víme, že pacient má ZÁSTAVU OBĚHU (zjišťování pulzu je již skutečně minulostí!).

V tomto případě volající přímo ukázkově pojmenovává LAPAVÉ DECHY, které se vyskytují přibližně u poloviny náhlých zástav oběhu. Laici často nabývají dojmu, že postižení s lapavými dechy vlastně dýchají a vše je tak v rámci mezí, ale opak je pravdou = JEJICH PŘÍTOMNOST SVĚDČÍ PRO NÁHLOU ZÁSTAVU OBĚHU!!!! Uchu bystrého posluchače neunikne přítomnost lapavých dechů (zejména delších výdechů) v průběhu celé nahrávky.

Tatínek stále nedýchá normálně a je již jasné, že se nevyhneme resuscitaci. Ta v případě telefonicky asistované resuscitace většinou bývá omezena pouze na STLAČOVÁNÍ HRUDNÍKU frekvencí 100x za minutu až do příjezdu posádky na místo. Techniku stlačovaní hrudníku je nejlepší natrénovat prakticky např. v rámci 1,5 hodinového kvalitního kurzu První pomoc pro firmy od společnosti PPOMOC ČR, s.r.o.

V nahrávce jsme rovněž svědky příjezdu posádky k postiženému a jeho převzetí do rukou profesionálů. Zásadní je říci, že Petr se zachoval naprosto skvěle a zasloužil se tak o záchranu svého tatínka. Kéž by takto spolupracovali všichni volající - další nahrávka ukáže, že ne vždy tomu tak je..

Partnerem projektu Volání na linku 155 je FOND ANECT a.s. a PPOMOC ČR, s.r.o.

Přehrání a stažení nahrávky

Zde si můžete nahrávky pustit, nejdříve je však nutné vyjádřit souhlas s licenčními podmínkami.
Souhlasím s licenčními podmínkami.


Diskuze

Autor

Autorem této simulované nahrávky je IFMSA CZ. Kontaktní osobu naleznete v části kontakt.
Za spolupráci velice děkujeme MUDr. Ondřejovi Fraňkovi (autor stránek http://zachrannasluzba.cz).zveřejnil: Jan Špičák, 24. října 2011